BUJ2024-02-05T14:36:21+02:00

Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par Electa pakalpojumiem

 • ar gaismā cietējošiem materiāliem (baltām plombām)
 • ar amalgamu (sudraba plombām)
 • ar keramikas onlejām vai inlejām

Mēs strādājam ar mūsdienīgiem materiāliem, kuriem piemīt augstas estētiskās īpašības, augsta nodilumizturība un mazs saraušanās koeficients. Tas nozīmē, ka plomba kalpos ilgus gadus, nenodils un nemainīs savu krāsu.

Ja defekts zobā nav liels, tad var plombēt zobu uzreiz vienā seansā.

Ja zoba defekts ir liels, t.i., zoba sieniņas ir plānas vai lielākā zoba daļa ir bojāta vai nolauzta, tad labāk trūkstošo zoba daļu atjaunot ar tā saucamo mikroprotezēšanu.

Veiksmīgi ārstējam arī šķietami bezcerīgus zobus. Ir labi rezultāti, ārstējot hroniskus iekaisumus sakņu galos. Mūsu ārstu profesionalitāte, draudzīgā attieksme  un iejūtība palīdz sasniegt izcilus rezultātus un padara zobu ārstēšanu par patīkamu procedūru.

 • ja zobs nav atjaunojams, (piemēram, traumas  vai kariesa dēļ)
 • ja  nepieciešams savlaicīgi izraut, lai būtu iespēja ievietot tajā vietā zobu implantu (paradonta slimību gadījumos)
 • ortodontiskos nolūkos – pie zobu regulēšanas (trūkst vietas zobu rindā),
 • nepareiza guļa (piemēram, gudrības zobi), kas traumē blakus esošu zobu vai vaigu

Gudrības zoba ekstrakcija dažreiz ir sarežģīts process un ir pieskaitāma pie nelielas operācijas, kurai īpaši jāsagatavojas.

 • stomatīts,
 • akūtas respiratoras saslimšanas,
 • sirds un asinsvadu saslimšanas akūtā stadijā,
 • ļaundabīgi audzēji.

Veicot zobu balināšanu mājās, jums būs nepieciešams balināšanas komplekts, kas sastāv no balināšanas līdzekļiem, individuālajām kapēm un līdzekļa, ko uzklāj pēc balināšanas. Tas noņem zobu jutīgumu, kas var parādīties, jo balināšanas laikā zobi zaudē ūdeni. Balinot zobus mājās, jūs ievietojat balināšanas kapes ar balinošo līdzekli mutē uz nakti vai balināt zobus dienā 1,5 stundas.  Zobi izbalē pakāpeniski, un zobu jutīgums ir niecīgs.

Šī balināšanas veida priekšrocība ir tāda, ka jūs pats varat balināt zobus, cik gaišus vēlaties, un nepieciešamības gadījumā procedūru atkārtot. Vajadzības gadījumā var nopirkt papildus balināšanas līdzekli, un tas noderēs  ilgākam laikam. Zobus var balināt arī zobārsta krēslā. Šajā gadījumā tiek izmantots stiprāks balināšanas līdzeklis, kas izbalina zobus maksimāli vienā seansā, taču zobi var būt daudz jutīgāki, salīdzinot ar mājas balināšanu.

Pēc seansa 48 stundas būtu jāievēro „baltā diēta”, tas ir, nedrīkst ēst krāsainu ēdienu, jo balināšanas procesā zobs zaudē šķidrumu un pēc balināšanas cenšas atgūt zaudēto šķidrumu atpakaļ. Ja šis šķidrums būs krāsains, tad zobi iekrāsosies. Šīs metodes priekšrocība ir tūlītējs rezultāts, var balināt konkrētu zobu skaitu (bieži nepieciešama viena nedzīva zoba balināšana), un zobārsts kontrolē procesu (balināšanas līdzeklis nenotek uz smaganām un netraumē mīkstos audus, kā arī var izolēt jutīgus zoba kakliņus).

Ja pacienta zobi laika gaitā zaudējuši dabīgo baltumu un kļuvuši dzeltenīgi vai tumši (piemēram, smēķēšanas vai kafijas iedarbībā), viena no efektīvākajām metodēm zobu estētiskuma uzlabošanai ir zobu balināšana. Tā ir zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciāla balinošā gela palīdzību tiek sašķelta tumšā zobu pigmentācija, kā rezultātā zobu emaljas tonis kļūst ievērojami gaišāks. Zobu balināšanas procedūru pacients pēc izvēles var veikt mājas apstākļos, izmantojot speciālas balinošās kapes, vai arī zobārsta kabinetā vienas vizītes laikā, kur pacienta zobi tiek balināti, izmantojot zobu fotobalināšanas metodi.

Ar ultraskaņas iekārtu un speciāliem instrumentiem noņem zobakmeni. Tam seko zobu virsmu pulēšana ar speciālu pastu, kas zoba virsmu padara gludu, tīru un gaišāku. Zobu pulēšana ietver arī kafijas, tējas, smēķētāju nogulšņu noņemšanu. Uz pulētas, gludas emaljas virsmas mazāk veidojas mīkstais aplikums.  Pēc tam aplicē profilaktisku fluora saturošu gelu un citus zobu stiprinošus un jutīgumu samazinošus līdzekļus.

Šī procedūra ir ļoti svarīga jūsu zobu un smaganu veselībai, jo cietais un mīkstais aplikums veidojas katram, un tajos vairojas baktērijas, kas ar savu darbību veicina zobu apkārtējo audu slimības. Mutes dobumā mīt ap 300 mikroorganismu veidu, un 15 no tiem var izsaukt zobu un smaganu saslimšanu.

Smaganu asiņošana un mutes smakošana liecina par cietā vai mīkstā aplikuma esamību. Aplikums ir mīksta un lipīga masa, kas biežāk veidojas pie zoba kakliņa, starp zobu spraugām, kā arī tīrīšanai grūti pieejamās vietās. Aplikums ar laiku pārvēršas par zobakmeni, kas palielinās un atslāņo smaganas un veido dziļas smaganu kabatas apkārt zobam.

Nelikvidējot zobakmeni, var attīstīties nopietnākas smaganu problēmas,

kā rezultātā zobi var sākt kustēties un vēlāk izkrist.  Tāpēc var teikt, ka zobu higiēna ir ļoti svarīga procedūra. Zobārsts vai zobu higiēnists sniegs jums profesionālus padomus pareizā mutes kopšanā, kā arī palīdzēs izvēlēties piemērotus profilaktiskos līdzekļus. Tie ļaus jums pašiem ikdienā rūpēties par savu zobu veselību.

Atbilde ir: „Jā!”

Piena zobiem arī ir nervi un saknes, un to veselība ir svarīga pastāvīgo zobu attīstībā. Tādēļ tie arī ir jāārstē. Neārstēts piena zobs var būt par iemeslu zoba strutošanai, un tas savukārt ietekmē pastāvīgā zoba aizmetni. Piena zobiņi saglabā vietu pastāvīgajam zobam zobu rindā.

Tāpēc ir svarīgi rūpēties par mazuļa zobiem jau no pirmā zobiņa.

Vecākiem ir svarīga loma bērna piena zobu kopšanā, tāpēc vēlamies sniegt dažus padomus, kas palīdzētu saglabāt piena zobus veselus.

Zīdainim nedot pudelītē saldinātus dzērienus uz nakti.

Pēc ēšanas notīrīt pirmos zobiņus ar marles tamponu.

Kad bērns iemācījies turēt zobu birsti, tad  mācīt pareizi kopt un skaidrot, ka zobu pastu nedrīkst norīt.

Vecākiem jāseko, lai bērns nesūkā pirkstu, jo tas sekmē nepareiza sakodiena veidošanos.

Ir svarīgi nenašķēties starp ēdienreizēm un īpaši pirms gulētiešanas.

Kad bērns paaugas, jācenšas izvairīties no produktiem, kas pielīp  pie  zobiem, piemēram, čipsiem, konfektēm, cepumiem. Ir svarīgi vecākiem skaidrot bērnam par zobu veselību un savlaicīgi vest pie zobārsta, lai bērnam ir pozitīvas emocijas pēc zobārsta apmeklējuma.

Keramikas onlejas vai inlejas ir kā plombas, ko izgatavo zobu tehniskajā laboratorijā pēc jūsu zoba nospieduma, un pēc tam zobārsts pielīmē to pie zoba sieniņām. Šīs plombas ir daudz izturīgākas, nemaina krāsu, nedilst un ir estētiskas. Parasti tās veido sānu zobos.

Ar zobu plāksnītēm (keramikas venīriem) var padarīt neredzamas priekšzobu plombas, var uzlabot zoba izskatu, nedaudz formu, krāsu un slēgt starpzobu spraugas. Tās ir ļoti smalkas, gandrīz caurspīdīgas keramikas plāksnītes, kuras pielīmē pie nedaudz noslīpētas priekšzobu virsmas uz zoba emaljas. Tās pārsteidz ar savu dabīgo izskatu un nevainojamo estētiku. Tās ir ļoti gludas, ar laiku nemaina krāsu un nezaudē savas funkcionālās spējas.

Zobu kroņi var tikt izgatavoti no dažādiem materiāliem, piemēram, keramikas, cirkonija, zelta vai metāla sakausējumiem. Zobu kronis tiek uzlikts esošam zobam, ja zobs ir stipri bojāts vai mainījis krāsu, vai tas kalpo par zoba tilta balstu.

Ja pacientam ir augstas estētiskas prasības kronim, kura funkcionāla slodze nav tik liela, tad zobu var atjaunot ar bezmetāla keramikas kroni jeb presētas keramikas kroni. Šādu kroni praktiski nav iespējams atšķirt no dabīga zoba. Keramika ir bioinerts materiāls, kas nekaitē cilvēka organismam. Tas ļauj piemeklēt jebkuru vēlamo krāsu zobam, kā arī tiek novērsts tā saucamās zilganās smaganas efekts gar kroņa malu, kas ir ļoti būtiski priekšzobu rajonā. Keramika labi vada gaismu un atstaro to, un tas nodrošina dabīga zoba izskatu. Turklāt mūsdienu tehnoloģijas nodrošina arī augstu mehānisko izturību šiem kroņiem.

 • pirmklasīgas estētiskās īpašības, dabīga zoba izskats,
 • augsta krāsas  un nodilumnoturība,
 • neiekrāsojas mutes rajons pie smaganām, jo nav metāla (smaganas gar kroņa malu nekļūst zilas).

Ekskluzīva keramika uz cirkonija oksīda bāzes – mūsdienu zobārstniecībā

ir populāra Eiropā un Amerikā.

Cirkonija unikālās īpašības

Cirkonija oksīda keramikai piemīt augsta estētiskā kvalitāte, pateicoties šādiem faktoriem.

✔ Pirmo reizi radusies iespēja izvēlēties krāsu ne tikai keramikas pārklājumam, bet arī krāsu kroņa karkasam, kas ir balts un dabīgi caurspīdīgs. Tas ļauj izvairīties no metāla caurspīdēšanas efekta.

✔ Protēžu oderei  izmanto augstas stiprības keramikas ar labu gaismas caurlaidību, plašu krāsu gammu, kas ļauj izveidot gandrīz ideālu imitācijas, “dabisku”, zobu.

Visi šie faktori palīdz radīt kroņus, kas vizuāli neatšķiras no dabīgajiem zobiem.

Ir izslēgts tā saucamās ”zilganās smaganas“ efekts gar kroņa malu pie smaganas, kas ļoti bieži parādās metālkeramikas kroņiem.

 

Augsta mehāniskā izturība tiek sasniegta, veicot mikrostrukturālas izmaiņas – pievienojot nelielās daļās itrija oksīdu.

Augsta mehāniskā izturība dod šādas priekšrocības un iespējas:

✔ izgatavot kroņus un tiltus līdz četrām vienībām frontālā un sānu apvidū,

✔ izgatavot kroņus uz implantiem,

✔ cirkonija oksīda  karkasa biezums ir tikai 0,4 mm; tas ļauj mazāk slīpēt zobu,

un kroņi ir daudz vieglāki par metālkeramikas kroņiem,

✔ galvanizācijas efekts ir pilnībā izslēgts, jo mutē nav metāla elementu,

✔ pacientiem ir svarīgs fakts, ka kroņi pasargā zobu  no kairinātājiem

(lietojot aukstu vai karstu pārtiku),

✔ nav alerģiski, jo ir biosaderīgi.

 

Cirkonija oksīda kroņi ir patiesi droši un  estētiski!

Zobārsts var ieteikt jums likt zoba kroni dažādu iemeslu dēļ, bet galvenie ir: atjaunot sākotnējo zoba formu, nostiprināt zobu vai uzlabot zoba ārējo izskatu. Parasti kroņus liek uz stipri nodilušiem, nolauztiem vai no kariesa stipri bojātiem zobiem. Pirmais solis uz skaisto un funkcionālo zoba mākslīgo kroni ir nospiedums, kuru veido no ļoti patīkama silikona materiāla. Tas ceļo uz zobu tehnisko laboratoriju, kurā atlej ģipša veiduli. Tālāk seko sarežģīts kroņa izgatavošanas process.

Metālkeramikas kronis – tā ir metāla karkasa un keramikas apdares kombinācija. Šos kroņus parasti liek uz stipri bojātiem sānu zobiem, retāk uz priekšzobiem. Lai izgatavotu šādu kroni, zobu tehniķim vispirms jāizgatavo metāla karkass, kas ļoti precīzi pieguļ sagatavotam zobam. Karkass  ir pati svarīgākā daļa konstrukcijā, tāpēc, lai sasniegtu maksimālu kvalitāti, to var veidot no dārgmetālu sakausējumiem (zelta, platīna, cirkona oksīda vai alumīnija oksīda) vai titāna sakausējumiem, vai hroma-kobalta sakausējumiem. Nākamais etaps ir keramikas klāšana uz karkasa pa slāņiem. Tas ir roku darbs, kas prasa  laiku un zināšanas, kā arī augstu profesionalitāti. Tādam kronim ir augstas estētiskās īpašības un augsti mehāniskās izturības rādītāji.

Zobu plate – protezēšanas variants bezzobu žokļiem vai žokļiem ar nenorobežotu defektu. Plastmasas zobi ir tik dabīgi, ka nezinātājs diez vai pateiks, ka tie nav īsti. Plastmasas bāze cieši pieguļ smaganām. Vienīgais trūkums ir nepieciešamība pielāgoties tai.

Lokveida protēze. Tā atšķirībā no akrilika plates satur metāla karkasu un dažādus fiksējošos elementus (skavas). Tas ļauj samazināt protēžu bāzi. Vēl nesen nebija iespēja slēpt fiksējošos elementus (skavas) lokveida protēzēm. Šodien ir pieejami dažādi slēpti fiksācijas elementi, kuri nodrošina augstas estētikas prasības.

Aktualitātes

februāris 2024

3 punkti, kuri liecinās ka ir jāapmeklē zobārsts👩🏻‍⚕️

By |14. februāris, 2024.|Categories: BUJ|Tags: , , , , , , , , , , , , , |

Pirmais -pienācis laiks ikgadējai vizītei uz apskati vai zobu higiēnu.

Go to Top
# Piesaki vizīti