Lai zobos neveidojas kariozie bojājumi, vienmēr ir nepiecieÅ”ami kariesa profilakses pasākumi. Pirmais, ko jÅ«s varat darÄ«t savu zobu veselÄ«bas labā, protams, ir cÄ«tÄ«gi kopt zobus mājas apstākļos. Taču ar to nepietiek un katram cilvēkam ir nepiecieÅ”ama arÄ« profesionāla profilakse, ko var nodroÅ”ināt zobārsts vai zobu higiēnists. Profesionāla zobu profilakse var ietvert vairākas manipulācijas.

  1. Ikgadēja profesionāla mutes dobuma higiēna. VizÄ«tes laikā tiks noņemts zobakmens un aplikums, zobiem uzklās fluorÄ«dus saturoÅ”u gēlu, kā arÄ« novērtēs, vai zobiem nav raduÅ”ies bojājumi.
  2. Silantu aplikācija sānu zobiem. Silants ir sākotnēji Ŕķidrs materiāls, kuru plānā slānÄ«tÄ« iepilda zobu bedrÄ«tēs. Pēc polimerizācijas ar lampu, silants sacietē. Tā kā dabÄ«gās zoba bedrÄ«tes pateicoties silantam kļūst seklākas, tās ir vieglāk iztÄ«rÄ«t un tajās mazāk uzkrājas aplikums, kas apgrÅ«tina mikrobu iekļūŔanu un pazemina kariesa risku. Turklāt silantus drÄ«kst aplicēt arÄ« uz tikko raduÅ”os kariozo bojājumu (jāizvērtē individuāli, vai to darÄ«t ir iespējams, vai arÄ« kariess jau ir jāizurbj).
  3. Zobu pārklāŔana ar fluorlaku. Laku aplicē gan pastāvÄ«gajiem, gan piena zobiem. Pārsvarā fluorlaka tiek izmantota kariesa profilaksei un ārstÄ“Å”anai. Fluorlaka arÄ« stiprina zoba emalju, lÄ«dz ar to bieži vien to pielieto emaljas displāzijas gadÄ«jumā – kad emalja ir grubuļaina un balta, kas liecina par to, ka tā ir vāja.
  4. Zobu pārklāŔana ar tefenfluorÄ«du. TefenfluorÄ«du izmanto gan kariesa profilakses nolÅ«kos, gan pirms ortodontiskās ārstÄ“Å”anas, gan arÄ«, lai novērstu zobu pastiprinātu jutÄ«gumu. TefenfluorÄ«ds ļoti labi strādā, ja aplikāciju atjauno katru gadu.