Protezēšana
Ja defekts ir norobežots (ir zobi abās pusēs no trūkstošā zoba), tad var veidot neizņemamu protēzi. Tas ir tilts, kas balstās uz blakusesošajiem zobiem, tikai tie ir jāslīpē. Dažreiz izgatavo kombinētas (izņemamas un neizņemamas) zobu protēzes. Tās veido tad, kad nepieciešama nopietna un sarežģīta protezēšana.
Mūsdienu zobārstniecība dod iespēju aizvietot trūkstošos zobus arī ar implantiem. Tādā gadījumā blakus zobus neaiztiek. Kāda veida protezēšanu izvēlēties – tas ir Jūsu zobārsta ziņā.
Pēc rūpīgas diagnostikas, ārstēšanas plāna sastādīšanas un Jūsu vēlmju uzklausīšanas zobārsts piedāvā Jums piemērotu zobu protezēšanas veidu, izskaidro metožu atšķirības, laboratorijas iespējas un izmaksas. Pirms zobu protezēšanas būtu vēlams savest kārtībā visu mutes dobumu. Tādā gadījumā Jūs iegūsiet funkcionāli pilnvērtīgu un estētiski baudāmu rezultātu uz ilgu laiku. Vēl ļoti svarīga ir zobu kopšana, jo saprotezētie zobi arī var bojāties, ja mutes dobuma higiēna ir slikta.
Īsumā iepazīstināsim ar dažādiem protezēšanas veidiem
Keramikas onlejas vai inlejas ir kā plombas, ko izgatavo zobu tehniskā laboratorijā pēc jūsu zoba nospieduma, un pēc tam zobārsts pielīmē to pie zoba sieniņām. Šīs plombas ir daudz izturīgākas, nemaina krāsu, nedilst un ir estētiskas. Parasti tās veido sānu zobos.
Ar zobu plāksnītēm (keramikas venīriem) var padarīt neredzamas priekšzobu plombas, var uzlabot zoba izskatu, nedaudz formu, krāsu un slēgt starpzobu spraugas. Tās ir ļoti smalkas, gandrīz caurspīdīgas keramikas plāksnītes, kuras pielīmē pie nedaudz noslīpētas priekšzobu virsmas uz zoba emaljas. Tās pārsteidz ar savu dabīgo izskatu un nevainojamu estētiku. Tās ir ļoti gludas, ar laiku nemaina krāsu un nezaudē savas funkcionālās spējas.
Zobu kroņi var tikt izgatavoti no dažādiem materiāliem, piemēram, keramikas, cirkonija, zelta vai metāla sakausējumiem. Zobu kronis tiek uzlikts esošam zobam, ja zobs ir stipri bojāts vai mainījis krāsu, vai tas kalpo par zoba tilta balstu.
Zobu plate – protezēšanas variants bezzobu žokļiem vai žokļiem ar nenorobežotu defektu. Plastmasas zobi ir tik dabīgi, ka nezinātājs diez vai pateiks, ka tie nav īsti. Plastmasas bāze cieši pieguļ smaganām. Vienīgais trūkums ir nepieciešamība pielāgoties tai.
Lokveida protēze. Tā, atšķirībā no akrilika plates, satur metāla karkasu un dažādus fiksējošos elementus (skavas). Tas ļauj samazināt protēžu bāzi. Kādu laiku atpakaļ nebija iespēja slēpt fiksējošos elementus (skavas) lokveida protēzēm. Šodien ir pieejami dažādi slēpti fiksācijas elementi, kuri nodrošina augstas estētikas prasības.
Bezmetāla KERAMIKAS (PRESĒTAS KERAMIKAS) KROŅI.
Ja pacientam ir augstas estētiskas prasības kronim, kura funkcionāla slodze nav tik liela, tad zobu var atjaunot ar bezmetāla keramikas kroni jeb presētas keramikas kroni. Šādu kroni praktiski nav iespējams atšķirt no dabīga zoba. Keramika ir bioinerts materiāls, kas nekaitē cilvēka organismam. Tas ļauj piemeklēt jebkuru vēlamo krāsu zobam, kā arī tiek novērsts tā saucamās zilganās smaganas efekts gar kroņa malu, kas ir ļoti būtiski priekšzobu rajonā. Keramika labi vada gaismu un atstaro to, un tas nodrošina dabīga zoba izskatu. Turklāt mūsdienu tehnoloģijas nodrošina arī augstu mehānisko izturību šiem kroņiem.
Presētu keramikas kroņu priekšrocības:
✔ pirmklasīgas estētiskas īpašības, dabīga zoba izskata,
✔ augsta krāsas un nodilumnoturība,
✔ neiekrāsojas mutes rajons pie smaganām, jo nav metāla (smaganas gar kroņa malu nekļūst zilas).
Ekskluzīva keramika uz cirkonija oksīda bāzes – mūsdienu zobārstniecībā
ir populāra Eiropā un Amerikā.
Cirkonija oksīda sakausējuma popularitāte ir viegli izskaidrojama:
✔ tam ir harmoniska krāsa (dabīgo zobu tonis),
✔ augsts estētiskais rezultāts (venīriem),
✔ absolūtā drošība un izturīgums (īpaši zobiem sānu rajonā).
Cirkonija dioksīds – jauns, augsto tehnoloģiju materiāls, kuru izmanto kosmosa tehnoloģijās (kosmosa kuģos), kā arī medicīnā – lodveida galvas mākslīgām locītavām.
Lietošanas indikācijas zobārstniecībā:
✔ atsevišķi kroņi,
✔ tiltveida protēzes,
✔ venīri,
✔ protezēšana uz implantiem.
Cirkonija oksīda keramikai piemīt augsta estētiska kvalitāte, pateicoties šādiem faktoriem.
✔ Pirmo reizi radusies iespēja izvēlēties krāsu ne tikai keramikas pārklājumam, bet arī krāsu kroņa karkasam, kas ir balts un dabīgi caurspīdīgs. Tas ļauj izvairīties no metāla caurspīdēšanas efekta.
✔ Protēžu oderei izmanto augstas stiprības keramikas ar labu gaismas caurlaidību, plašu krāsu gammu, kas ļauj izveidot gandrīz ideālu imitācijas, “dabisku”, zobu.
Visi šie faktori palīdz radīt kroņus, kas vizuāli neatšķiras no dabīgiem zobiem.
Ir izslēgts tā saucamās ”zilganās smaganas“ efekts gar kroņa malu pie smaganas, kas ļoti bieži parādās metālkeramikas kroņiem.
Augsta mehāniskā izturība tiek sasniegta, veicot mikrostrukturālas izmaiņas, – pievienojot nelielās daļās itrija oksīdu.
Augsta mehāniskā izturība dod šādas priekšrocības un iespējas:
✔ izgatavot kroņus un tiltus līdz četrām vienībām frontālā un sānu apvidū,
✔ izgatavot kroņus uz implantiem,
✔ cirkonija oksīda karkasa biezums ir tikai 0,4 mm; tas ļauj mazāk slīpēt zobu,
un kroņi ir daudz vieglāki par metālkeramikas kroņiem,
✔ galvanizācijas efekts ir pilnībā izslēgts, jo mutē nav metāla elementu,
✔ pacientiem ir svarīgs fakts, ka kroņi pasargā zobu no kairinātājiem
(lietojot aukstu vai karstu pārtiku),
✔ nav alerģiski, jo ir biosaderīgi.
Cirkonija oksīda kroņi ir patiesi droši un estētiski!
Меtālkeramikas kroņi.
Zobārsts var ieteikt Jums likt zoba kroni dažādu iemeslu dēļ, bet galvenie ir: atjaunot sākotnējo zoba formu, nostiprināt zobu vai uzlabot zoba ārējo izskatu. Parasti kroņus liek uz stipri nodilušiem, nolauztiem vai no kariesa stipri bojātiem zobiem. Pirmais solis uz skaisto un funkcionālo zoba mākslīgo kroni ir nospiedums, kuru veido no ļoti patīkama silikona materiāla. Tas ceļo uz zobu tehnisko laboratoriju, kurā atlej ģipša veiduli. Tālāk seko sarežģīts kroņa izgatavošanas process.
Metālkeramikas kronis – tā ir metāla karkasa un keramikas apdares kombinācija. Šos kroņus parasti liek uz stipri bojātiem sānu zobiem, retāk uz priekšzobiem. Lai izgatavotu šādu kroni, zobu tehniķim vispirms jāizgatavo metāla karkass, kas ļoti precīzi pieguļ sagatavotam zobam. Karkass ir pati svarīgākā daļa konstrukcijā, tāpēc, lai sasniegtu maksimālu kvalitāti, to var veidot no dārgmetālu sakausējumiem (zelta, platīna, cirkona oksīda vai alumīnija oksīda) vai titāna sakausējumiem, vai hroma-kobalta sakausējumiem. Nākamais etaps ir keramikas klāšana uz karkasa pa slāņiem. Tas ir roku darbs, kas prasa laiku un zināšanas, kā arī augstu profesionalitāti. Tādam kronim ir augstas estētiskas īpašības un augsti mehāniskās izturības rādītāji.